Loading...

ترکیدن باتری گوشی، علت ترکیدن باتری گوشی چیست؟

|
ترکیدن باتری گوشی، علت ترکیدن باتری گوشی چیست؟

ترکیدن باتری گوشی

شاید گاه گداری خبرهای ترکیدن باتری گوشی را شنیده باشیم. انفجاری که ممکن است باعث زخمی شدن و حتی مرگ افراد شود. اما موضوع ترکیدن باتری گوشی ها زمانی جدی تر شد که سامسونگ گوشی نوت ۷ را به بازار عرضه کرد. بعد از عرضه این گوشی بلافاصله اخباری از انفجار باتری این گوشی منتشر شد. بعد از گذشت زمانی اندک تعداد گوشی های نوت ۷ سامسونگ که به این حادثه دچار می شدند زیاد و زیاد تر می شد و در نهایت سامسونگ، تولید و عرضه این گوشی را متوقف کرد.

علت ترکیدن باتری گوشی چیست؟

اکثر باتری های امروزی از جنس لیتیوم- یونی هستند. باتری های لیتیوم یونی به ندرت منفجر می شوند اما وقتی این اتفاق رخ می دهد دو دلیل عمده دارد: اولین دلیل ایجاد یک سوراخ در باطری باشد که می تواند بدلیل افتادن گوشی رخ دهد. یک شکستگی بین سلول های به هم پیوسته باتری می تواند باعث اتصال کوتاه و انفجار گردد. همچنین وجود ذرات میکروسکوپی فلز در داخل سلول های یک باتری بی کیفیت و ارزان قیمت نیز می تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه و ترکیدن باتری گوشی شود. در مورد گوشی گلکسی نوت ۷ به نظر می رسید گزینه دوم و همچنین گرم شدن بیش از حد آن علت انفجار باتری بوده باشد. گرمای بیش از حد می تواند باعث شکسته شدن سلول های داخلی باتری و ایجاد اتصال کوتاه و تبع آن انفجار گردد.

حتما بخوانید: تفاوت شارژر اصلی و تقلبی آیفون

باتری گوشی را بیش از حد شارژ نکنید:

شارژ بیش از حد باتری گوشی هم می تواند باعث ایجاد بار اضافه و گرم شدن بیش از حد شود. زمانی که قسمتی از باتری بیش از حد گرم شود یک عکس العمل زنجیروار در باتری رخ می دهد که باعث می شود باتری برای فرار از گرم شدن زیاد یک ناحیه، شروع به آزاد کردن حرارت کند که این خود باعث بالا رفتن بیشتر دما و در نهایت انفجار می شود. به همین دلیل باتری های با کیفیت از انجام چنین واکنشی خودداری می کنند و همین آن ها را در برابر انفجار محافظت می کند.

 ش

نقش پردازنده مرکزی و فناوری شارژ سریع در گرم شدن باتری ها چیست؟

باتری های امروزی دارای فناوری هایی است که اجازه می دهد آن ها را چندین برابر سریعتر از حالت معمولی بتوان شارژ کرد. هر شرکتی از فناوری مخصوص خود بهره می گیرد و استاندارد نبودن بعضی از این فن آوری ها باعث ایجاد اضافه بار و گرما می شود که در نهایت ممکن است فاجعه ترکیدن باتری را در پی داشته باشد.

پردازنده های مرکزی یا همان سی پی یو بیش از گذشته قدرتمند شده اند و همین دلیل باعث ایجاد گرمای بیشتر می شوند. گرچه معمولا پردازنده ها از باتری دور هستند اما گرمای بیش از حد آنها به همه نقاط گوشی از جمله باتری نیز سرایت می کند.

حتما بخوانید: چرا باتری گوشیم زود خالی میشه؟

چگونه از ترکیدن باتری گوشی خود را محافظت کنیم؟

برای جلوگیری از انفجار و ترکیدن باتری گوشی نکات زیر را رعایت کنید:

  • زمانی که گوشی داغ کرده اقدام به شارژ آن نکنید.
  • از شارژر اصلی گوشی استفاده کنید.
  • هرگز گوشی خود را در رختخواب شارژ نکنید.
  • در مکان های داغ مانند زیر آفتاب یا در داخل ماشین به صورت طولانی مدت گوشی خود را در حالت شارژ رها نکنید.

 

 

0
نظرات
    نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
    برگشت به بالا